top of page

אירוע אקולוגי - זה לא כל כך מסובך

בואו נתחיל בגילוי נאות - גם בימים אלו של גרטה הממוקססת בכל ביט אלקטורני תעשייתי אפשרי, אני עדיין מגיעה לאירוע של זוג אהובים, מבקשת מהבר ג'ין וטוניק (אם זה אירוע לילה) או קמפרי תפוזים (אם זה בוקר) שותה כמה שלוקים דרך קש הפלסטיק שהוגש לי ונזכרת שהיה עדיף אם הייתי מזמינה ערק נקי עם 2 קרח מינוס קש. תבינו אני לא פריקית של סביבה, רוב הידיעות שלי על מה אקולוגי ומה לא בעצם למדתי עכשיו, דרך כתיבת הפוסט. אבל זה נושא קריטי והכי חשוב לא באמת כזה מסובך. הפוסט נועד לכם, אותם הזוגות בעלי הרצון והמודעות אבל לאו דווקא מומחים בנושא. אתם שמאוד רוצים אירוע אקולוגי, אירוע שמחבר ביניכם ובונה את הבית שלכם ובאותה נשימה אירוע שלא פוגע בסביבה שהבית החדש נבנה בה. או בקיצור....

להלן המדריך למשתמש - איך עושים אירוע אקולוגי זה באמת לא כל כך מסובך

קשים קשים ואז עוד קצת קשים

כן זה הנושא הכי בוער בכל סיפור האקולוגיה. הוא כל כך בוער שהרבה מדינות בעולם כבר אסרו את השימוש בהם בחוק. ישראל כמובן מאחור. אז בלי הקדמה נוספת, הנה דירוג מהפתרון הכי פחות עדיף (בלשון המעטה) לפתרון הכי סבבה:

קש מנייר - לא באמת מתכלה כי יש לו ציפוי. הצבע והייצור שלו מזהמים. אז תכלס זה פתרון מעפן כמו קש מפלסטיק.. כלומר לא באמת פיתרון.

קש מתכלה או כזה שאפשר למחזר - קש מקרטון שהוא ללא ציפוי ולכן אפשר למחזרו או קש מעמילן תירס. עמילן תירס זה ביו-פלסטיק, ואם הוא איכותי הוא אכן יתכלה. העניין שאת קשי העמילן חובה להכניס לקומפוסטר על מנת שהם יתכלו, ואת קשי הקרטון לפחים הכחולים של המחזור. אז אם לא אספתם ושמתם במקום המיועד להם, סורי בעצם לא עשיתם כלום. Save it - היא דוגמא לחברה שמספקת קשיות קרטון לעסקים וגם לזוגות על פי בקשה (כרגע משלוחים בתוך תל אביב בלבד). בעדן טבע מרקט, תכלו למצוא קשים מעמילן תירס.

קש מקש - הכוונה עשוי מאשכרה קש, מתכלה לחלוטין, הבעיה שלא באמת ברור מתי. בנוסף, אם לוקחים בחשבון שגם לייצר אותו דורש אנרגיה, אריזה, שינוע, לא בטוח שזה שווה את השימוש הקצר בו.

קש מנירוסטה - אמנם הייצור והשינוע שלו יצרכו לא מעט אנרגיה אבל השימוש בו יהיה רב פעמי, יחליף קשים אחרים, יעלה מודעות לסובבים אתכם ויעלה חיוך על פניכם ועל פני הילדים שלכם. רצוי למצוא כאלה שארוזים בלי ניילון אלא בבד ואז גם חסתכם אריזה מזהמת לעולם. קש נירוסטה איכותי יחזיק כל החיים ויעבור גם לדורות הבאים. שווה להשקיע באיכות הנירוסטה ובנרתיק שיעזור לשמור על הקש ומברשת הניקוי שלו שלא יאבדו. אפשר להשיג קשים אקולוגים בחניות אקולוגיות שונות (לדוגמא אקו סטור), בעמותת לא שמים קשים ובאלי אקספרס, אמאזון וחברותיה. אם בחרתם בהזמנה אינטרנטית שימו לב שצריך להזהר מנירוסטה לא איכותית! מה זה נירוסטה איכותית? נירוסטה שהיא 18/10 - משמעות המספר היא תכולת שתי המתכות הקובעות בנירוסטה, מעבר לפלדה: המספר השמאלי הוא אחוז הכרום, והימני הוא אחוז הניקל. הסבר של משמעויות המתכות ועוד טיפים כאילו או אחרים על אקולוגיה אתם יכולים למצוא בקבוצה הנהדרת אפס פסולת ישראל. אגב מי שמצא את הפוסט המפורט על קשי הנירוסטה והבין את כולו, מוזמן להסביר לי גם. בלי קש - צאו מהסרט! אלכוהול בלי קש זה יותר אקולוגי והרבה יותר סקסי.

שאר ה"שטויות" של חתונה שצריך לקחת בחשבון.. הזמנה

נכון שסביר שלסבתא אין וואטסאפ והדוד עלול להיעלב אם לא הבאתם לו ביד (מי שלא הבין את הבדיחה מהר לראות את המערכון של הפרלמנט ורק אז לחזור להמשך קריאה) אבל באמת שאין צורך להדפיס 400 הזמנות לכל האורחים. הזמנה דיגיטלית יכולה להיות סופר כיפית ואפילו יותר מיוחדת מהזמנה קלאסית. לדוגמא הזמנה לחתונה שלי (אגב את הרעיון העתקתי מזוג שתקלטתי אצלו בחתונה, אז הקרדיט לא שלי).

בריקודים שמעו אם אתם עדיין בקטע של משקפיים ענקיים, עניבות סוגולות מוגזמות עם פסי כסף או השם יישמור בלונים ברחבה כנראה שאתם לא קוראים את הפוסט הזה כי אתם בתקופה אחרת לגמרי - תקופה שבה לא הייתה מודעות לסביבה כלל וכולנו חיכנו לחמישי ערב בשביל לצפות בפרק החדש של חברים. בחתונה אקולוגית הקונספט "לשטויות" ברחבה הוא שתעשו את זה ממוחזר ו/או שימושי, כאלה שהאורחים ירצו לקחת הביתה ולא יזרקו אחרי שעתיים של ריקוד. אותו כנ"ל במתנות לאורחים. ולא... עציץ (שאגב מגיע בפלסטיק) שמת אחרי שבועיים כי האורחים שלכם (אני) לא יודעים לטפל בהם זה לא מתנה שימושית. אז הנה כמה רעיונות שיפתחו לכם את הראש.. ציוד קרקס ,עושה מלא כיף ואז חוזר למקומו ולשימושו המקורי. וואנזיס, כי כל אחד צריך וואנזי בבית לימי חורף קרים או לרגע שהבין שאין לו תחפושת בפורים. ציורי גוף במקום זוהרים, נכון שלא כל הארחים יזרמו אבל אלו שכן, יעופו על זה ויחזרו להיות לרגע ילדים. מגנטים זה נורא כיף לחשוב על המשפט המקורי "ניפגש על המקרר" למגנטים שלכם, אבל במידה ואין לכם פטיש לדבר (ואני יודעת שיש לא מעט אנשים עם פטיש מוזר שכזה) באמת באמת אפשר בלי. אם ממש בא לכם מזכרות מצולמות לאורחים, עדיף (ויש יגידו יותר מגניב) פולארויד. שזה אומנם גם לא אקולוגי אבל עדיף ממגנטים. מריה AKA "אנלוגית - Analogit צילום אנלוגי ופולארויד לארועים" היא דוגמא לצלמת פולארויד לאירועים נהדרת.

על השולחנות אם נתמקד רגע בעיצוב השולחנות ושאר פיסים נהדרים - כל האירוע יכול להיות בסגנון DIY, בקבוקי בירה/צנצנות טייסטר צ'וייס/פחיות שימורים וחברים דומים נראים מאוד טוב עם פרחים בפנים.

מתנות לאורחים אם במתנות לאורחים עסקנין, כאמור וותרו על העציצים החדשים מפלסטיק, למה לא לחלק להם את הפרחים מהסנטר פיס בשולחנות. ותכלס, אם כבר, תנו מתנה אקולוגית וכיפית! לדוגמא קשי נרוסטה עטופים בבד, בדיוק כמו שהזכרנו למעלה. בכל אחד מה"שטויות" האילו אפשר לחשוב על עוד מלא רעיונות - מוזמנים לכתוב בתגובות לפוסט!

צילום: שרון כהנה

קייטריניג קייטרניג זה נושא לא פשוט. גם כשהתייעצתי עם מפיקים וקבוצות בפייסבוק לא מצאתי בקלות שירותי קייטריניג אקולוגים כאג'נדה עיקרית. בואו רגע נלך על "הקיצון", קייטריניג אקולוגי ב100% הוא קייטריניג ש: מבשל במקום, שהאוכל שלו מקומי בלבד, שהוא טבעוני, שמשתמש בכלים רב פעמיים בלבד, שמקיים הפרדת פסולת , שמשתמש בחומרי ניקיון אקולוגיים ואפילו שימו לב, שם דגש על נסיעות שיתופיות של העובדים שלו. האם קיים משהו כזה שמקיים את הכל בארץ? אני לא חושבת. מלבד זאת, אני אישית מאמינה שקיצוניות מביאה למקומות לא טובים, לכן אין בפוסט הזה שום הטפה. אתם אוהבי בשר מושבעים וממש לא בא לכם על אוכל טבעוני? אתם לא צריכים להתבאס על האוכל בחתונה שלכם, אבל תבחרו את הקייטריניג שזורם עם הכי הרבה מהסעיפים מלמעלה מלבד הטבעונות. הכלים הם לא רב פעמיים בלבד, אז לפחות שיהיו מתכלים ואם יש שם פלסטיק חלילה שלא יזרק אלא ימחוזר כל הזמן. האוכל לא עונתי? אז תכלס אל תלכו על הקייטריניג הזה, טריות זה הכל בחיים. וחוץ מזה, בימינו כל קייטרינג שמכבד את עצמו יהיה מוכן לאפשרויות אקולוגיות כאילו או אחרות. אתם הזוג, אתם קובעים מה יהיה אצלכם - מאוד חשוב לזכור את זה. ובכל זאת, הנה כמה דוגמאות לשירותי קייטריניג עם אוריינטציה אקולוגית מובהקת: קייטרינג ארטישוק איילה - אוכל עם מודעות סירים של אור חוות צוק

נקודות למטיבי לכת

אנרגיה סולארית טיפ ממני אליכם, ודאו, תמיד, ללא קשר לאירוע אקולוגי או לא, שיש גנרטור זמין. אתם ממש לא רוצים הפסקת חשמל שתדפוק לכם את האירוע. ואחרי שודאתם את זה, אולי ננסה לנצל את המשאב הכי טוב שיש לישראל להציע? השמש! ישנן כמה אופציות (לא רבות) להשכרת גנרטור סולארי, אם אתם לא מכירים כאילו, מפיקי חתונות עם אג'נדה אקולוגית יכולים בהחלט לעזור לכם. בכל מקרה אנרגיה ירוקה לאירועים והפקות היא דוגמא מעולה לאופציה כזו. הסעות ולוח טרמפים

תכלס הכי אקולוגי (שלא נדבר על שהאורחים שלכם יאהבו אתכם יותר) לבחור בלוקיישן שרוב האורחים יכלו ללכת ברגל אליו. אבל מכיון שלא כולם יכולים/רוצים להתחתן בתל אביב אז כדאי לארגן הסעות. אם זו הוצאה שכבדה על הכיס בהחלט אפשר לארגן לוח טרמפים לחתונה. לוח טרמפים לא רק שהוא אקולוגי הוא יכול להיות בדיוק הגורם הזה שיוצר אווירה מיוחדת ברחבת הריקודים - ככל שיותר אנשים מרגישים שהם מכירים יותר אנשים והם לא לבד, הרחבה שלכם תעוף יותר גבוה.

דפיי פייסבוק שלא ציינתי אבל אין פוסט אקולוגי בלעדיהם:


ואם אחרי כל זה אתם עדיין לא בטוחים שאתם ירוקים מספיק -מוזמנים לדבר עם יועצים בתחום, לדוגמא ענבר מרגוליס שמלבד זה שהיא תוודא שהאירוע שלכם ירוק כמו שרציתם, היא גם ווידאה שאני לא כתבתי שטויות ושהכל אמת ומדויק :)

אתם מרגישים שפספסתי משהו? מצאתם עוד ספק אקולוגי? יש לכם עוד רעיון לשטותי ברחבה? בא לכם להציע הצעות? תגיבו לפוסט, כתבו לי בפרטי - מבטיחה לעדכן כל הזמן. זה של כולנו.

 

ומי שרוצה קצת נעים באוזן..


0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


Yellow square001.png
Blue square003.png
Pink square003.png
Blue square002.png
Pink square005.png
Yellow square003.png
Green square001.png
Blue square003.png
Green square003.png
Pink square003.png
Blue square001.png
Blue square003.png
Pink square003.png
Blue square001.png
Yellow square001.png
Blue square002.png
Pink square003.png
Green square003.png
Yellow square003.png
Pink square005.png
Pink square004.png
Pink square002.png
Green square003.png
Pink square003.png
Yellow square001.png
Blue square001.png
Pink square003.png
Blue square003.png
Pink square003.png
Pink square002.png
Green square002.png
Green square003.png
Blue square001.png
Pink square003.png
Green square005.png
Pink square002.png
Blue square003.png
Green square002.png
Green square003.png
Blue square001.png
Pink square003.png
Green square005.png
Green square002.png
Green square003.png
Blue square001.png
Pink square003.png
Green square005.png
Green square001.png
Pink square002.png
Green square002.png
Green square003.png
bottom of page